• Kivvi architects
  • Kivvi architects
  • Kivvi architects
  • Kivvi architects

Interiér

Škandinávsky interiér domu v Prešove

Škandinávsky interiér domu v Prešove - Projekty

Pani Dagmar z Prešova, mala hneď od začiatku jasno v tom, akým smerom by sa mala rekonštrukcia ich rodinného domu uberať. Páčil sa jej škandinávsky dizajn, vzorované dlažby ale aj drevo. My sme skombinovali všetky jej nápady a z mierne chaotického staršieho domu, sme vytvorili veľmi príjemný interiér s množstvom dreva a pastelových farieb.

Zásadné dispozičné zmeny sme v interiéri domu nerobili. Dispozícia bola logická a vyhovovala aj majiteľom. Jedinou výraznou zmenou si prešli okná v obývačke, ktoré sme nahradili vysokými oknami od podlahy až po strop. Jednotný charakter domu sme dosiahli výmenou podláh. Svetlo šedú liatu podlahu dopĺňajú drevené parkety v obytných miestnostiach a v jedálni.

Aby vstupný priestor domu pôsobil príjemne, použili sme svetlé odtiene dreva a bielu farbu stien, s jemným kontrastom čiernej a mentolovej farby na doplnkoch. Umiestnením veľkého zrkadla hneď pri vstupe sme priestor ešte viac opticky zväčšili. Úložných priestorov nikdy nie je dostatok, preto sme v tu navrhli dve veľké šatníkové skrine na sezónne oblečenie a topánky. Už hneď v predsieni je zrejmý interiérový dizajn v škandinávskom štýle. Každá návšteva ľahko zistí, že vstúpila do úplne iného domu ako predtým. 

Najväčšou a dosť radikálnou zmenou prešiel interiér obývacej izby. Tá je dlhá až 10 metrov. Hneď pri prvej návšteve nás upútala jej zaujímavá dispozícia s vyvýšenou časťou na konci. Už vtedy sa v nás zrodila myšlienka, ako tento priestor vyriešiť a dostala sa až do finálneho návrhu. Na vyvýšenú časť sme umiestnili jedálenské sedenie a opticky aj materiálovo ho odlíšili od zvyšku interiéru. Drevená podlaha plynulo prechádza do dreveného obkladu na stene a pokračuje ďalej ako drevený obklad stropu s rebrovaním. Zo stropu visí luster z recyklovaných materiálov, ktorý svojou veľkosťou púta pozornosť a krásne sa vyníma nad bielym jedálenským stolom. Ako kontrast sme v jedálni použili tmavý odtieň dreva na stoličkách a na nábytku. Aby sme dosiahli jemné optické oddelenie jedálne od obývacej izby, navrhli sme medzi ne visiace črepníky s rastlinami, ktoré dotvárajú celkový charakter priestoru a dodávajú mu ešte väčší prírodný charakter.

Sedačka v obývacej izbe je variabilná. Jedna jej časť je otočená smerom ku krbu a druhá - väčšia časť - smerom k TV. Keďže je krb využívaný len sezónne, oproti pôvodnému stavu sa zmenšil a v jeho pravej časti sme navrhli sedenie s vankúšikmi, kde sa dá príjemne relaxovať a čítať deťom rozprávky. 

Priamo z jedálne sa prechádza do samostatnej kuchyne, navrhnutej do tvaru L. Oproti pôvodnej kuchyni tak vznikla pod oknom väčšia pracovná plocha s drezom, odkiaľ môže domáca pani pri varení pozerať do záhrady. Kuchynskú linku sme funkčne upravili tak, aby vznikli jasne špecifikované funkčné zóny. Hneď pri vstupe sa nachádza zabudovaná chladnička a skrinky so zabudovanými spotrebičmi. Za nimi nasleduje varná doska s dizajnovým digestorom a pracovná plocha s množstvom úložného priestoru v horných aj spodných skrinkách. Na opačnej strane sme zrušili dvere, vedúce na schodisko, ktoré sa nepoužívali. Na túto stenu sme umiestnili veľkú tabuľovú plochu, kde si celá rodina môže písať odkazy či nákupný zoznam. Doplnili sme ju otvorenými policami a raňajkovým pultom s dvoma barovými stoličkami. Touto úpravou vznikol priestor na príležitostné občerstvenie alebo prácu. 

Do dennej časti domu patrí aj kúpeľňa, ktorá prešla kompletnou dizajnovou zmenou. Na podlahu sme zvolili keramickú imitáciu tmavšieho dreva. Na steny biele tehličkové obklady v kombinácii s výraznou modrou mozaikou, ktorá kúpeľňu rozžiarila a zútulnila. Ako kontrastná farba k modrej sa najviac hodila žltá, ktorá sa nachádza na doplnkoch a textíliách. Voľne stojaca vaňa krásne vynikla pod oknom, ktoré do kúpeľne prináša prirodzené svetlo, čo je veľkou výhodou v každej kúpeľni. Nábytok je vyhotovený v svetlejšom odtieni dreva, aby pekne vynikol na tmavej podlahe. Podobne dizajnovo riešené je aj malé WC pri vstupe do domu, kde sa rovnako nachádzajú na stene biele tehličkové obklady a tmavá podlaha. 

Majitelia domu mali dilemu ako zariadiť zvyšné tri miestnosti - pracovňu, spálňu a detskú izbu. Pracovňa mala slúžiť aj ako hosťovská izba, preto bolo potrebné v nej vymyslieť  priestor na príležitostné spanie. Navrhli sme rozťahovaciu dvojsedačku, ktorá sa nachádza oproti pracovnému stolíku so skriňou. Tá môže slúžiť pre návštevy alebo ako ďalší úložný priestor v dome. Stena za pracovným stolom je natretá čiernou kriedovou  a magnetickou farbou, ktorá v pracovni určite nájde svoje využitie, napríklad ako nástenka na odkazy a poznámky. Na celkový interiérový dizajn domu nadväzuje v tejto miestnosti drevený obklad za sedačkou, ktorý celý dom zjednocuje.  

Spálňa je pomerne malá, preto sme ju zariadili účelne no zároveň útulne, aby sa tam majitelia cítili vždy príjemne. Objavujú sa tu farby ako svetlo modrá doplnená bielou a farbou dreva. Svetlé drevo na podlahe sme vykontrastovali tak, ako aj v iných miestnostiach - tmavším drevom, ktoré sa nachádza na skrinkách. Aby sme v malej izbe využili každý možný priestor, navrhli sme vo výklenku, vedľa postele, zavesené skrinky, ktoré si určite nájdu svoje využitie. Zadná stena postele je obložená svetlým dreveným obkladom s poličkou na uloženie drobností. Oproti posteli sme navrhli veľkú šatníkovú skriňu v bielej farbe, aby príliš nezmenšovala priestor a naopak ho opticky zväčšila.  

Oproti spálni sa nachádza detská izba. Bude slúžiť dvom deťom a keďže priestorovo nie je veľmi veľká, poschodová posteľ bola jasná voľba. Umiestnili sme ju pod okno, ktoré sme oproti pôvodnej dispozícii museli zmenšiť a posunúť vyššie, aby tam pekne vyšla dvojposchodová posteľ so šatníkovou skriňou. Pod druhým oknom oproti vstupu sme umiestnili veľký spoločný pracovný stolík, určený obom deťom. Detská izba je ladená do príjemných odtieňov šedej, bielej, ružovej a žltej. Veľké zastúpenie tu má svetlé drevo na nábytku a podlahe. Zaujímavým prvkom je kus dreva, ktorý spolu s vetvičkami a zvieratkami vytvára takmer živý strom s vtáčou búdkou. Takúto dekoráciu určite ocení každé dieťa, ktoré má rado prírodu. 

Ak sa vám tento návrh páčil, pozrite si aj naše ďalšie návrhy interiérov.

Hore