• Kivvi architects
  • Kivvi architects
  • Kivvi architects
  • Kivvi architects

Interiér

Prepojené detské izby

Prepojené detské izby

Lokalita: Čierna Voda
Rozloha izieb: 45m2
Počet izieb: 2 detské izby
Cena realizácie: 12 000 Eur (čiastočná realizácia)

 

Detská izba je miesto, kde naše deti rastú a trávia väčšinu svojho času. Riešenie tohto priestoru by preto malo podporovať práve ich rozvoj a kreativitu. Ak je potrebné navrhnúť dve takéto detské izby, pre architekta je to príležitosť na dvojnásobne skvelý projekt.

Nápadov prichádza obzvlášť veľa ak ide o dve susedné izby. Jeden z nich sme však nosili v hlavách už dlho. Čo tak izby prepojiť? Adamko a Martinko sú ešte drobci a ak by sme izby prepojili otvorom v stene, mohli by ho využiť na hranie a všetky malé šibalstvá. Otvor sme navrhli tak, aby ho bolo možné uzavrieť dvierkami. Tie sme zakomponovali do nábytku, aby bolo možné v prípade potreby izby oddeliť. Pre istotu. Keby sa malí nezbedníci pohašterili.

Chceli sme, aby interiérový dizajn pôsobil predovšetkým hravo. Keďže obaja chlapci zbožňujú prírodu, ústredný motív stromov bol od začiatku jasnou voľbou. Zvolili sme preto nábytok vo viacerých farbách, ktoré spolu ladia a zároveň sa striedajú na stenách. Čiernobiela tapeta vytvára jemný podklad pre farebný nábytok, ktorý sme ladili do svetlých odtieňov modrej, sivej a zelenej. Motív prírody sme ešte zvýraznili maľbami na stene a poličkami v tvare obláčikov.

Ďalej sme sa venovali nábytku. Väčšina dnešných detských izieb je preplnená šatníkovými skriňami. My sme sa s rozhodli ísť inou cestou. Našim zámerom bolo dosiahnuť vzdušnosť a otvorenosť priestoru. Poňali sme ho preto skôr minimalisticky a rafinovane.  Navrhli sme nábytok, ktorý sa tiahne po stenách ako had a vytvára tak zaujímavú kompozíciu.

Prečo takéto riešenie? Deti majú totiž v dome svoju vlastnú herňu, kde si odkladajú väčšinu svojich hračiek. Úložný priestor v detských izbách im preto slúži skôr na uloženie oblečenia, obľúbených hračiek a neskôr aj školských potrieb.

Dnes sú však deti ešte malé a často zaspávajú s rodičmi. Navrhli sme preto väčšie postele ako je klasický rozmer. 140 cm široká posteľ tak poskytuje dostatok priestoru na spanie detí aj rodičov. Do spodnej časti postele sme navyše schovali druhý, výsuvný matrac pre prípadné návštevy. 

V jednej izbičke sme navrhli už aj písací stôl, keďže malý Adamko pôjde čoskoro do školy. K nemu pár šuflíkov na zošity a poličky na knihy. V izbe pre Martinka zatiaľ postačuje malý stolík so stoličkami na kreslenie či hranie s plastelínou. Raz sa však dospeláckeho stola dočká aj on.

Ak sa vám tento návrh páčil, pozrite si aj naše ďalšie návrhy detských izieb a ostatné projekty.

Hore